Recenzja 51 Stan: Ultimate

Napisał w kategorii 51 Stan dnia 3 lipca 2023 o godz. 10:01.

Pod koniec marca tego roku swoją premierę miał 51 Stan w edycji Ultimate zawierający wersję podstawową gry oraz wszystkie dotychczas wydane dodatki, plus jeden nowy.

Poprzednim dużym wydaniem 51 Stanu była edycja Master Set, która zbierała w jednym pudełku wersję podstawową gry wraz z dodatkami Nowa Era oraz Zima. Od tego czasu doczekaliśmy się trzech nowych dodatków: to Sojusznicy, Zgliszcza, oraz Moloch. W międzyczasie pojawiło się także sporo minidodatków, jak Granice czy Serwerownia Molocha.

Wydawnictwo Portal Games postanowiło zebrać wszystko w jednym, ogromnym pudle, nazywając to edycją Ultimate. Kampania crowdfundingowa założona została w serwisie Gamefound, gdzie około sześć tysięcy fanów wsparło projekt i otrzymało wszystkie możliwe materiały wydane w ramach 51 Stanu.

Jak tylko wspierający dostali swoje zamówienia z Gamefound, do sprzedaży detalicznej trafiła nieco okrojona wersja Ultimate, która mimo wszystko i tak robi wrażenie: zawiera wersję podstawową i wszystkie wydane dotychczas dodatki.

By jeszcze bardziej uatrakcyjnić to wydanie, w środku znalazł się zupełnie nowy, szósty dodatek – Ziemia Niczyja. Naszą recenzję Ziemi Niczyjej opublikujemy wkrótce, dziś natomiast przejrzymy zawartość pudła Ultimate Edition w wersji detalicznej, czyli dostępnej w otwartej sprzedaży. A w nim są:

Jeśli interesują Was recenzje samej gry podstawowej lub poszczególnych dodatków, to ich opisy znajdziecie w dedykowanych wpisach.

Co istotne, brak tu kilku elementów będących częścią wydania z Gamefound: to chociażby pięć frakcji (Uniwersytet, Missisipi, Teksas, Hegemonia, Uranopolis), trzy minidodatki (Arena, Granice, Serwerownia Molocha), czy karty dodatkowe (Maszyny, Siedziby, Lokacje, zestaw promocyjny). Wszystko to można oczywiście uzupełnić odwiedzając Sklep Portalu.

Wykonanie pudełka, wszystkich kart, komponentów i pozostałych elementów jak zawsze stoi na najwyższym poziomie, a instrukcja nadal jest zabawna i trzyma poziom. Edycja Ultimate zbiera zasady wszystkich dodatków w jednym miejscu, dzięki czemu można z łatwością je sobie dobierać do danej rozgrywki według preferencji.

Warto zwrócić uwagę na nowy tryb solo autorstwa Joe Leone. Wirtualnym przeciwnikiem jest Borgo, który nie potrzebuje własnej planszy frakcji – wystarczy mu tor punktów zwycięstwa. Jest to udoskonalony tryb w wersji 2.0 oparty o projekt fanowski.

Jeśli graliście już w tą grę, ale nie macie swojego egzemplarza, to jest to idealna okazja, by się w niego zaopatrzyć! Grę 51 Stan Ultimate Edition można kupić w Sklepie Portalu za 349,95 zł.

Dodaj komentarz:

Czym jest Neuroshima Hex?

Neuroshima Hex 3.0Neuroshima Hex - jest to strategiczno-taktyczna gra planszowa autorstwa Michała Oracza oparta o grę fabularną Neuroshima, wydana została przez Wydawnictwo Portal w 2005 roku. Rozgrywka (dla 2-4 graczy) polega na prowadzeniu wybranej armii do zwycięstwa poprzez obronę własnego sztabu oraz zniszczenie sztabu przeciwnika. W skład gry wchodzi plansza wraz z zestawem 35 heksagonalnych żetonów dla każdej z armii.

Polecamy:

. .