51 Stan: Ziemia Niczyja – recenzja dodatku i maty

Napisał w kategorii 51 Stan dnia 10 lipca 2023 o godz. 11:25.

Najnowszy dodatek do 51 Stanu, Ziemia Niczyja, wprowadza mechanikę area control – pokonaj przeciwników dominując nad mapą złożoną z dziewięciu kart terenu.

Ziemia Niczyja jest już szóstym dodatkiem do gry 51 Stan: edycję Master Set w roku 2016 dostaliśmy razem z Nową Erą i Zimą, później natomiast doczekaliśmy się Zgliszczy w 2017, Sojuszników w 2019, oraz Molocha w 2021. W tym roku doczekaliśmy się wydania Ultimate Edition, z którym pojawił się właśnie nowy dodatek – Ziemia Niczyja.

Mimo upływu lat i mnogości dodatków, gra 51 Stan nadal jest w stanie dostarczyć coś świeżego. Joanna Kijanka przedstawia nową mechanikę area control, która wprowadza nieco urozmaicenia do klasycznej rozgrywki.

Do dyspozycji dostajemy dziewięć pól terytorium, na których budujemy swoje posterunki. Można je później ulepszać, za co dostaje się dodatkowe zasoby wykorzystywane w podstawowej, klasycznej rozgrywce.

Posterunki zwiększają nasze zdolności obronne – jeśli wszystkie nasze punkty oporu zostaną zniszczone, to wtedy przeciwnikom łatwiej będzie nas zaatakować i zniszczyć nasze misternie rozbudowywane lokacje.

Podobnie do nowego trybu solo autorstwa Joe Leone w Ultimate Edition, gdzie przeciwnikiem jest Borgo, również Ziemia Niczyja umożliwia grę jednoosobową – wariant ten posiada dedykowane reguły Posterunków.

Nowa mechanika area control jest dosyć sporą zmianą w stosunku do poprzednich dodatków, którą widać dosyć wyraźnie. Łatwo zorientować się kto ma przewagę na mapie obszaru i nad kim trzeba się skupić, by nie przegrać całej rozgrywki.

Dodatek Ziemia Niczyja kupić można albo razem z Ultimate Edition, albo osobno – aktualnie w Sklepie Portalu jest w promocji za 49,99 zł.

Kupując ten dodatek warto rozważyć również zakup specjalnej maty neoprenowej, która kosztuje 39,95 zł. Rozmiar 28x28cm nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo funkcjonalny, dodatkowo dzięki podgumowanemu spodowi dobrze trzyma się podłoża.

Co prawda można grać bez niej, ale taka mata znacznie ułatwia i uatrakcyjnia rozgrywkę zastępując 9 kart terenu znajdujących się w pudełku Ziemi Niczyjej.

Dodaj komentarz:

Czym jest Neuroshima Hex?

Neuroshima Hex 3.0Neuroshima Hex - jest to strategiczno-taktyczna gra planszowa autorstwa Michała Oracza oparta o grę fabularną Neuroshima, wydana została przez Wydawnictwo Portal w 2005 roku. Rozgrywka (dla 2-4 graczy) polega na prowadzeniu wybranej armii do zwycięstwa poprzez obronę własnego sztabu oraz zniszczenie sztabu przeciwnika. W skład gry wchodzi plansza wraz z zestawem 35 heksagonalnych żetonów dla każdej z armii.

Polecamy:

. .