Recenzja Neuroshima Hex Puzzle!

Napisał w kategorii Mobile iOS dnia 21 marca 2011 o godz. 09:28.

nshexpuzzle00Premiera Neuroshima Hex Puzzle odbyła się w sobotę, a już dziś prezentujemy Wam jej recenzję. NS Hex Puzzle to druga w dorobku Big Daddy’s Creations gra na urządzenia mobilne firmy Apple, zaraz po oryginalnej Neuroshimie Hex. Puzzle zbudowane zostały na jej podstawie, natomiast różnica polega na trybie zabawy – tym razem zamiast rozgrywek ze sztuczną inteligencją lub z przyjaciółmi, do dyspozycji dostajemy niemałą ilość łamigłówek dla pojedynczego gracza.

Opis gry

Przedstawia się następująco: Do dyspozycji gracza oddane zostały cztery armie konfliktu w zniszczonych nuklearną wojną Stanach Zjednoczonych. Są to maszyny Molocha, mutanci Borgo, ludzie Posterunku oraz gangi Hegemonii. Całość rozgrywki odbywa się na planszy składającej się z 19 heksagonalnych pól. Celem gracza jest pokonanie armii przeciwnika zadając mu punkty obrażeń i/lub niszcząc jego sztab. Na początku mamy trzy żetony, z których należy odrzucić jeden, natomiast pozostałe dwa można już użyć do skutecznego przechylenia szali zwycięstwa na naszą stronę.

Jeśli grałeś już w Neuroshimę Hex, to w Puzzlach odnajdziesz się bez problemu. Jeśli widzisz te gry pierwszy raz w życiu na oczy, to nie stoisz na przegranej pozycji. Pierwsze etapy rozgrywki służą bowiem za interaktywny tutorial, dzięki któremu można zapoznać się z podstawowymi zasadami. Jest to dobre zagranie wobec nowych graczy, którzy nie będą musieli przebijać się przez instrukcję, żeby w ogóle rozpocząć przygodę z tą grą. Każdy kolejny scenariusz przedstawia inne możliwości, zwiększa się także poziom trudności samej rozgrywki. Ciekawostką może być fakt, że pomysłodawcą większości scenariuszy (w grze jest ich aż sto!) jest znany niektórym MichallusTG.

Muzyka

W grze jest taka, jak być powinna. Spokojna, klimatyczna, pasująca do sytuacji i rozgrywki. Nie przeszkadza, słucha się jej przyjemnie, chociaż w moim przypadku i tak zazwyczaj głos mam wyciszony lub całkowicie wyłączony, kiedy w drodze do pracy chcę rozegrać kilka scenariuszy.

Grafika

Robi wrażenie. Jest bardzo ładna, pasuje do postapokaliptycznego stylu i klimatu Stanów po zagładzie nuklearnej. Wygląd nie zmienił się od czasu Neuroshimy Hex, co można uznać za dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma sensu zmieniać czegoś, co jest dobre. Dodatkowo, Neuroshima Hex Puzzle – jak jej poprzedniczka – wydana została z pełnym wsparciem najnowszego wyświetlacza iPhone 4, czyli Retina Display, co stwarza nowe możliwości. Teraz obraz jest jeszcze ładniejszy i dokładniejszy, nie ma mowy o pikselach. Nawet na iPadzie, który jest znacznie większy od iPhone’a, gra prezentuje się bardzo dobrze.

Rozgrywka

Stoi na wysokim poziomie, łamigłówki wciągają, czasami trzeba się dłużej zastanowić nad daną sytuacją, by znaleźć rozwiązanie. Całość jest bardzo zgrabną grą logiczno-taktyczną, którą polecić można każdemu, od zatwardziałego fana po osoby, które nigdy nie słyszały o Neuroshimie. Plusem są także ciekawe opisy przed bitwą wprowadzające gracza w cele danego scenariusza. Wszystko to zostało podane w lekki sposób, ze sporą dozą humoru, dzieki czemu rozgrywka jest bardzo przyjemna.

Plusy:

  • tutorial dla początkujących
  • ładna, klimatyczna grafika
  • przyjemna rozgrywka
  • humor w opisach scenariuszy
  • dużo zagadek

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • słabo zaznaczony wątek fabularny

Podsumowanie – ocena 9/10

Minusy wymienione powyżej wymyśliłem wręcz na siłę, ponieważ tak na dobrą sprawę nie ma się do czego przyczepić. Chciałoby się zobaczyć w Puzzlach armie z dodatków, zmienny teren jak z papierowych kampanii Babel 13, więcej fabuły, może jakichś przerywników, może nawet całej historii jednej strony konfliktu czy kampanii z prawdziwego zdarzenia. Natomiast oceniając to, co dostajemy do naszej dyspozycji należy się jedynie cieszyć i dziękować twórcom za kolejną dawkę świetnej zabawy. Szkoda trochę tego, że polska gra jest tylko i wyłącznie w języku angielskim, ale można zrzucić to na fakt, że papierowa Neuroshima Hex odniosła ogromny sukces za granicą i ma stałą rzeszę wielojęzycznych fanów.

Konkurs!

Ci, którzy dotrwali do końca recenzji będą mogli wygrać jedną kopię tej wspaniałej gry! Wystarczy wysłać maila na adres konkurs@neuroshimahex.pl z odpowiedzią na bardzo proste pytanie: ile scenariuszy znajduje się w grze Neuroshima Hex Puzzle? Odpowiedzi należy przesyłać do piątku 25 marca, do godziny 20:00. Wszystkie inne zasady są takie same, jak w poprzednim naszym konkursie. Powodzenia!

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Czym jest Neuroshima Hex?

Neuroshima Hex 3.0Neuroshima Hex - jest to strategiczno-taktyczna gra planszowa autorstwa Michała Oracza oparta o grę fabularną Neuroshima, wydana została przez Wydawnictwo Portal w 2005 roku. Rozgrywka (dla 2-4 graczy) polega na prowadzeniu wybranej armii do zwycięstwa poprzez obronę własnego sztabu oraz zniszczenie sztabu przeciwnika. W skład gry wchodzi plansza wraz z zestawem 35 heksagonalnych żetonów dla każdej z armii.

Polecamy:

. .