Świetne gry strategiczne online do wypróbowania

Świetne gry strategiczne online do wypróbowania

Bez względu na to czy mówimy o kontrolowaniu całych narodów i dynastii w wielkich operacjach polityczno-militarnych, czy też o konstruowaniu własnego miasta lub poruszaniu się zastępami wojsk, gry strategiczne to wspaniała zabawa.

Takie gry polegają najczęściej na ostrożnym, taktycznym podejściu, więc ostateczne zwycięstwo nad przeciwnikiem daje sporą satysfakcję. Przenosząc rozgrywkę do sieci, to uczucie może być tylko mocniejsze.

W świecie internetu nie brakuje rzeczy, które dostarczą nam świetnej rozrywki: serwisy streamingowe, filmy vod, relacje z wydarzeń sportowych, zakłady sportowe online, internetowe kasyna, media społecznościowe, portale aukcyjne czy sklepy oraz wiele innych. Niemniej jednak jedną z najbardziej upowszechnionych form aktywności są właśnie wszelkiego rodzaju gry.

Jeśli mowa o najlepszych strategiach, prawdziwy fan nie mógł nie słyszeć przynajmniej o części z poniższych przykładów.

Age of Empires

Seria tej strategii czasu rzeczywistego pozostaje swoistą klasyką gatunku. Rozgrywka polegają na zdobywaniu surowców i rozwijaniu swojej cywilizacji, także przez ekspansję. Chyba każdy choć raz spróbował swoich sił w takiej czy innej odsłonie gry.

Najnowsza z nich, Age of Empires IV, wprowadza serię do nowych czasów. Z pozoru raczej nieskomplikowana, ale jednak trudna w opanowaniu do perfekcji. Z pewnością zapewni rozrywkę na długie godziny.

Przy tej okazji możemy wyróżnić także Age of Empires II Definitive, która przypomina IV edycję. Jest to odświeżona wersja 20-letniej gry, ale niech to nikogo nie zniechęci. Zwłaszcza biorąc pod uwagę opcję multiplayer i frajdę, jaką ona daje.

Starcraft 2

Startcraft od Blizzard Entertainment to kolejna strategia, która ma swoje lata. Pierwsza część serii wydana została w 1998 roku. Jej kontynuacja natomiast, StarCraft II: Wings of Liberty, światło dzienne ujrzała w roku 2010.

Gra ma mnóstwo zwolenników na całym świecie, o czym świadczy powstanie wokół niej odrębnej dyscypliny esportowej. Do wzrostu popularności Starcrafta zapewne przyczyniła się opcja multiplayer, która od 2017 roku jest darmowa.

Civilization VI

Podobnie jak w innych częściach serii, gracze rozwijają swoją własną cywilizację. Celem jest uzyskanie zwycięstwa za sprawą jednej z kilku metod. Można skupić się na osiągnięciach naukowych, kulturowych, dyplomacji lub podboju. Wszystko to od epoki kamienia łupanego do eksploracji kosmosu.

Szósta część cywilizacji jest jedną z nielicznych gier, która pozwala na zaskoczenie przeciwników zdetonowaniem bomby atomowej. W grze ulepszono ponadto poziom sztucznej inteligencji, a także zmieniono system rozbudowy miasta i rozwoju technologii.

Humankind

Podobny do Cywilizacji Humankind to strategia, w której od nowa kształtujemy historię ludzkości. Gra czerpie oczywiście z pomysłów swojej rywalki, ale przedstawia także własne urozmaicenia. Największą różnicą jest chyba to, że zamiast kontroli nad konkretną cywilizacją, kreujemy własną, która jest rezultatem mieszania się różnych kultur.

Takie rozwiązanie jest dość dynamiczne, ponieważ mamy możliwość otrzymania bonusów i kar charakterystycznych dla tych kultur. Inny jest także system walki. Każda bitwa to mini-gra turowa. Świetny jest też moduł multiplayer, gdzie zagrać może nawet 8 osób.

Call to Arms

Na koniec prawdziwa gratka. Strategia w czasie rzeczywistym dostępna na platformie Steam, która jest właściwie mieszanką RTSa i FPSa. Oznacza to mniej więcej tyle, że w Call to Arms kontrolujemy oddziały, które ustawiamy na mapie tak jak w RTSach. Do tego możemy poruszać się indywidualnym żołnierzem z perspektywy pierwszej osoby, wykonując wcześniej zaplanowane przez nas rozkazy.

Na rynku istnieje o wiele więcej interesujących gier strategicznych, ale te wymienione powyżej na pewno przysporzą wielu godzin relaksującej rozgrywki.

Czym jest Neuroshima Hex?

Neuroshima Hex 3.0Neuroshima Hex - jest to strategiczno-taktyczna gra planszowa autorstwa Michała Oracza oparta o grę fabularną Neuroshima, wydana została przez Wydawnictwo Portal w 2005 roku. Rozgrywka (dla 2-4 graczy) polega na prowadzeniu wybranej armii do zwycięstwa poprzez obronę własnego sztabu oraz zniszczenie sztabu przeciwnika. W skład gry wchodzi plansza wraz z zestawem 35 heksagonalnych żetonów dla każdej z armii.