Tylko Hex, czy coś więcej…?

Napisał w kategorii Strona dnia 12 sierpnia 2014 o godz. 13:51.

Zastanawiałem się ostatnio nad tym co na NeuroshimaHex.pl pojawiało się do tej pory i co może się tu pojawiać w przyszłości. Jakby nie patrzeć jest to serwis dedykowany Neuroshimie Hex i wokół tego tematu kręci się właściwie wszystko.

Z jednej strony nazwa zobowiązuje i nie ma co wychodzić przed szereg, ale z drugiej jest sporo tematów mniej lub bardziej powiązanych, o których także można by wspomnieć. Zdarzało się pisać o Neuroshimie Apocalypse czy recenzować Konwój, a odzew z tym związany był całkiem pozytywny, więc w sumie czemu by nie? Z drugiej strony jest już cała masa serwisów ogólnych z recenzjami najróżniejszych gier planszowych i karcianych, a NeuroshimaHex.pl to źródło wiedzy o Neuroshimie Hex i kropka. Kluczowe pytanie brzmi: czy fani Hexa byliby zainteresowani innymi grami? Czy chcieliby czytać o nich na łamach tego serwisu? Co myślicie na przykład o zapowiadanej przez Portal polskiej edycji gry o nazwie Heroes of Normandie: ciekawy temat warty poznania, czy totalnie nie ten klimat? A może chcielibyście poczytać o czymś innym, np. 51 Stanie?

Serwis tworzymy dla Was, więc to między innymi Twój głos liczy się najbardziej: daj proszę znać w komentarzach co o tym myślisz.

Komentarze:

 • powermilk

  Dla mnie ta strona to przede wszystkim źródło wiedzy o NS Hex!. Nie mniej jednak o grach planszowych w świecie Neuroshimy też bym sobie poczytał :).

 • Padre

  Czy wprowadzenie tematyki innych gier planszowych nie odsunie tematu Neuroshimy na dalszy plan i nie zostanie NS zaniedbana ?

 • Padre – Na pewno nie, bo głównym tematem jest i zawsze będzie Neuroshima Hex. To bardziej pytanie o to czy między jedną a drugą informacją o NS HEX, albo kiedy nic się nie będzie dziać, nie wrzucać czegoś „powiązanego” dla rozluźnienia.

 • Omnibus

  Jestem gorąco za. Hex jest grą wyjątkową, bez wątpienia. Ale Tezeusz jest równie dobrym mózgożerem, a 51. to wyjątkowo ciekawa gra, o większych mozliwościach niż Hex. O obu mogę pisać. A są i inne. Jest Stronghold, Robinson (no, tutaj to może lekka przeginka), i inne gry jak zombiaki, wychodzący właśnie Osadnicy…
  Te gry są/ bedą cudowne. żadne z nich nie mają usystematyzowanych baz danych, strategii. No, jest BGG, ale to coś więcej. Moim zdaniem, powinniśmy się zdecydować na ze dwie, trzy gry, o które rozszerzylibyśmy serwis, a potem by się zobaczyło.Np. Do tezeusza za miesiąc wyjdzie dodatek, to kapitalna okazja by od niego zacząć

 • superzgred

  W internecie jest wiele dobrych stron o innych grach planszowych. Ten portal świetnie sprawdza się jako informacje o nhex i tyle. Ewentualnie miło widziałbym inne gry z uniwersum neuroshimy, ale nie inne gry.

  Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

 • Moloch

  Zgadzam się z superzgred’em mogły by tu się pojawić takie gry jak np. „Nowa Era”, „Agenci Molocha” albo Neuroshima Tactics.

  Ale nic z poza uniwersum neuroshimy. I wydaje mi się, że RPG też zostawić innym stroną.

 • Moloch

  Chciałem coś zaproponować, ale nie wiem gdzie to wpisać.
  W dziale o armiach możecie umieścić kilka armii autorskich 1.0 i 2.5 ze strony http://magiaimiecz.eu/hex/autorskie.html

 • Omnibus

  @Moloch: To co podałeś to już jest starożytność. A my tłumaczymy od kilku tygodni armie fanowskie. Następną wrzuci Pancerny jak wróci z wyjazdu.
  Chciałem tylko dodać, że w dłuższej perspektywie, na lata, nie ma znowu tak duzo do napisania o hexie. Na razie mamy takie tempo: raz na pół roku 2 przedruki starych dodatków na nowa edycję + 1 nowa armia. To znaczy, że w przyszłym roku poleci SP, Dancer, a potem Mephisto i finito.Reszta zależy od tego, czy portalowi będzie chciało się jeszcze bardziej dopieszczać Hexa, czyli szacowną, ale dosyć starą już markę. Tzn czy możemy oczekiwać dużych dodatków, albo większej ilości army packów. MOracz dłubie nad Hexem prawie, czy ponad dekadę. I widać, że to człowiek z magazynem pomysłów na inne gry w głowie. Trzeba wziąć pod uwagę, że będzie starał się iść do przodu. A Portal tez ma dalekosiężne plany. Teraz to jest firma światowa, na fali. Więc w perspektywie co nam zostaje, po zrobieniu Mephista 3.0? Kilka newsów na miesiąc, jedna recenzja na dwa kwartały, czasem jakis artykuł, recenzja minidodatku… Z armiami fanowskimi teraz też jest problem: Nowa edycja na świecie od roku, a dotychczas nikt nie wykminił armii graficznie pasującej do dosyc przekombinowanych teł, czy wyśrubowanego poziomu grafik 3.0.
  @Superzgred: No niby jest mnóstwo blogów stron o grach planszowych. Ale na większości z nich temat tych gier kończy się na newsie/ recenzji. Nie ma tak rozbudowanych stron jak nasza.

 • Michallus

  @Omnibus: nikt do tej pory nie zrobił eHECKa do edycji 3.0, a Portal nie chce wypuścić swoich layoutów armii w świat. Póki oni tego nie zrobią, *nie pojawią się* armie fanowskie do edycji 3.0.

  Skończą się newsy? Nie sądzę. Ktoś zawsze wydłubie coś nowego o NSHex, chociażby jak te drukowane w 3D podstawki pod sztaby. Jest sporo osób, które wciąż chcą rozwijać Heksa pomimo tego, że wchodzi w wiek dojrzały, jak dla współczesnych planszówek. Ja też nie powiedziałem jeszcze w Heksie ostatniego słowa, a plany wobec niego mam spore i poważne. Armie fanowskie powstają cały czas i będą powstawać tak długo, jak jakiś kreatywny umysł zderzy się z NSHex, nawet pod layout 2.5.

  Nawet, jak hipotetycznie zostanie opisane WSZYSTKO, to znaczy, że cały *serwis* o NSHex ma iść w inną stronę? Nie sądzę. Nie widzę powodu, dla którego dotychczasowe bogactwo NSHex ma w jakiś sposób stracić na aktualności dlatego, że przestanie być uaktualniane. Stare książki szachowe są wciąż wartościowe dla uczniów.

  Dla mnie NSHex winien być o NSHex. Nie widzę problemu w tym, żeby od pojedynczego serwisu nshex.pl przejść w jakąś federację serwisów o dobrych grach; nie widzę też problemu w tym, co napisał Ender, by w chwilach wolnych od newsów heksowych wrzucać newsy powiązane a’la co kroi teraz Portal albo inne gry z uniwersum Neuroshimy. Ale to, żeby na neuroshimahex.pl pojawiały się taktyki do 51., Robinsona czy do Tezeusza, po prostu mi się kłóci z ideą serwisu.

  neuroshimahex.pl to dla mnie pomnik poświęcony tej grze i wkładowi nie tylko samego Portalu, ale wszystkich związanych z nią osób w jej rozwój. Pod pomnikiem NSHex można i trzeba pogadać o wszystkim, co się wokół NSHex obraca i dzieje, i taką funkcję dla mnie spełniają newsy powiązane. Ale NA samym pomniku nie chcę widzieć niczego innego. To trochę duże słowo, jak na portal o grze planszowej, ale we mnie myśl o czymś takim po prostu budzi niesmak.

 • Małe ogólne wyjaśnienie: to nie jest tak, że nagle NeuroshimaHex.pl zmieni się w „ogólny serwis o grach”, bo od zawsze był, jest i będzie o Hexie. Choćby Hex został porzucony i zapomniany przez Wydawnictwo Portal (w co wątpię), to opisy armii, taktyka, żetony – wszystko będzie sobie grzecznie wisieć online i służyć pomocą. Gdyby ktoś za kilka lat odgrzebał pudełko Hexa i szukał informacji, to tu je znajdzie – domena jest wykupiona co najmniej do 2018 roku.

  Chodziło głównie o to, czy od czasu do czasu – dodatkowo – nie wrzucić czegoś w podobnych klimatach. Jednak nawet drobne info, jeden news o czymś innym burzy trochę wizję „tylko i wyłącznie Hex”, dlatego postanowiłem zapytać się Was bezpośrednio. Nie było dobrej czy złej odpowiedzi – wiem teraz po prostu, że większość przychodzi tu po informacje związane z Hexem i oczekuje od serwisu tylko i wyłącznie tego, do czego został stworzony, więc nie ma co kombinować na siłę. Zdarzało się po prostu w historii serwisu tak, że przez miesiąc czy dwa nie było kompletnie nic do napisania i wiało nudą.

 • Omnibus

  @ Michalus: Oni nie wypuścili, nikt nie zrobił, a armii nie ma. Wbrew pozorom dla wielu ludzi bariera dwóch dyferek jest trudna do przeskoczenia. Niby jak każdego zapytasz, to można łączyć edycję. Tylko, czy ostatnio widziałeś kogoś łączącego 2.5 i 1.0? Za rok, dwa sytuacja będzie taka sama. Zwłaszcza w Ameryce, chyba największym po naszym rynku Hexa.
  Zaraz, ja nigdzie nie napisałem, panowie, że Hex zniknie. Ani, że należy „burzyć Michallusowy pomnik miłości fanów do Hexa”. Ja sądzę, że ilość newsów spadnie. Jeżeli, w miejsce przedruków starych dodatków za rok nie wejdzie więcej nowych armii, czyli zamiast 2 nowych rocznie jak teraz, będą nas raczyli 3 (Bo cztery to już za dużo roboty. Testować jedną armię na kwartał, tak by była zgodna z z 14 innymi, to robota niewykonalna), to jeszcze dobrze. Ale jeżeli tak nie będzie?
  NaGConie Osadnicy, nowa gra Portalu zeszła w niecałe pół godziny. Jeżeli wierzyć znakom, to mamy murowany hit. Robinson schodzi na calutkim świecie. Od Korei, przez Rosję, Stany, Chiny po Brazylię. To oznacza dodatki. Całe mnóstwo. A jak sam Trzewiczek mówi w wywiadach, teraz to on ma wakacje od tworzenia gier… Do czego zmierzam? Hexa prawdopodobnie nie będzie już tyle ile było 2,3 lata temu. Tych okresów nudy, o których Ender pisze poniżej, może być więcej. Hex ma, i mieć będzie fanów na całym świecie, nie obumrze nam przez wiele lat. I o to sie nie należy martwić. chciałem tylko zaproponować, by pisać też co nieco o innych grach Portalu. Zasługują na to, w mojej opinii. Ale, jeśli ludzie chcą czytać de facto tylko o Hexie, to niech tak zostanie, jestem za. Chociaż znaleźć ludzi do podobnego serwisu o czymś innnym, byłoby super, i jeśli ktoś by o czymś takim myslał, jestem bardzo na tak.

 • Wiedźmin

  @Ender:
  Co do wiania nudą i braku newsów, proponuję, żeby uzupełnić braki w dziale „TAKTYKA” – są tam porady tylko do Sharrash, później już nic. A mamy jeszcze trzy armie, Nawet cztery, jeśli dodać
  Doomsday Machine. Szykuje się powoli piąta. Podobnie w dziale „ZASADY>>ARMIE” nie ma o nich szczególnie wiele.
  A co do armii fanowskich, to te powstające w 2.5 najzupełniej mi odpowiadają – nie zapominajcie, że póki co Portal wydaje nowe dodatki w tej edycji, więc nie ma co się martwic na zapas. Sam zamierzam kultywować tę edycję tak długo, aż mi się kapsle na amen nie zetrą. :D

 • Wianie nudą odnosiło się wyłącznie do newsów, działy uzupełniamy niezależnie. Poza tym napisanie szybkiego newsa to kwestia minut, a przygotowanie całego, kompletnego tekstu to już godziny lub dni. Jeśli brakuje Ci czegoś na stronie i chciałbyś dodać opis, taktykę lub jakikolwiek inny tekst, to przyjmiemy go z otwartymi ramionami :)

Dodaj komentarz:

Czym jest Neuroshima Hex?

Neuroshima Hex 3.0Neuroshima Hex - jest to strategiczno-taktyczna gra planszowa autorstwa Michała Oracza oparta o grę fabularną Neuroshima, wydana została przez Wydawnictwo Portal w 2005 roku. Rozgrywka (dla 2-4 graczy) polega na prowadzeniu wybranej armii do zwycięstwa poprzez obronę własnego sztabu oraz zniszczenie sztabu przeciwnika. W skład gry wchodzi plansza wraz z zestawem 35 heksagonalnych żetonów dla każdej z armii.

Polecamy:

. .