Posterunek – porady ogólne
Ogólne rady jak wygrać Posterunkiem:
- Masz relatywnie nieco mniej żołnierzy od innych armii, więc staraj się nie zmarnować żadnego. Ruch i Medyk może uratować życie niejednego bojownika.
- Korzystaj z Ruchu, aby omijać Sztabem ataki przeciwnika. Dodatkowym wsparciem okaże się Centrum rozpoznania. Pamiętaj też, że samo uniknięcie ataku to jedno, najlepiej jeśli przy tym Sztab zada cios wrogim jednostkom.
- Natychmiast pozbywaj się jednostek sieciujących twój Sztab. Bez możliwości ucieczki, twoje szanse maleją.
- Masz dużo żetonów Bitwy, więc masz dużą szansę zainicjowania walki, a co za tym idzie – dużą możliwość wykorzystania korzystnej sytuacji. Poza tym, częste bitwy zapobiegną osiągnięciu przewagi żetonów na planszy przez przeciwnika, a tym samym tworzy się więcej wolnej przestrzeni, tak potrzebnej Posterunkowi.
- Niektóre z twoich jednostek potrafią zadać olbrzymie obrażenia w ciągu jednej bitwy, a to będzie mogło niekiedy wymagać spisania ich na straty (jak Siłacz lub Pancerz wspomagany użyty do ataku wręcz). Dlatego warto postawić Medyka w odległości jednego pola od Sztabu przeciwnika. Dzięki temu twoi żołnierze będą mogli dożyć do kolejnej bitwy.
- Zawsze musisz indywidualnie rozważyć, czy opłaca ci się poświęcić w ataku samobójczym tak dobrą jednostkę jak Pancerz wspomagany – jego możliwość wielokrotnego strzału też jest bardzo dobra, zwłaszcza w połączeniu z Oficerem. Tak czy siak, długi żywot nie jest mu pisany…
- Biegacze mają Mobilność i dużo lepiej sprawdzą się w eliminowaniu wsparcia przeciwnika, jego sieciarzy, samotnych strzelców lub innych nieprzyjemnych jednostek. Raczej szkoda wykorzystywać ich do samobójczych ataków na Sztab przeciwnika.
- Komandosi są przeznaczeni do szybkiej eliminacji najbardziej palących zagrożeń dla Posterunku. Z tego względu świetnie pasują do nich Zwiadowcy. Komandosi niech zajmują pierwsze linie frontu lub czyszczą planszę z żetonów wroga po to, żeby oczyścić drogę dla pocisków swoich ciężej uzbrojonych kolegów (Likwidator lub CKM).
- Jeśli przeciwnik chroni Sztab za jednostką opancerzoną – zestrzel ją przez atak nieopancerzoną stronę lub zdejmij przy pomocy ataku wręcz.
- Staraj się, aby po każdej bitwie na planszy znajdował się żołnierz, który w następnej bitwie zdoła zaatakować Sztab przeciwnika – zwłaszcza, jeśli sąsiaduje z własnym Sztabem.
- Masz tylko jeden moduł zwiększający obrażenia strzeleckie. Staraj się go nie stracić, aby twoi żołnierze mogli przeprowadzać potężny ostrzał.
- Staraj się mieć dużo wolnej przestrzeni na planszy – nie daj się otoczyć przeciwnikowi. Zwróć uwagę, że zabunkrowanie własnego Sztabu niekiedy jest konieczne (np. gdy trzeba przejść do defensywy), ale to również blokuje możliwość ruchu. Pewnym rozwiązaniem jest trzymanie mobilnych jednostek obok Sztabu – gdy one się ruszą, udostępni się obszar, na który twój Sztab będzie mógł się przemieścić.
- Pamiętaj: ze środka planszy łatwiej ci będzie uciec, będziesz miał dogodniejszy dostęp do Sztabu przeciwnika, a jego sieciarze nie będą chowali się w rogu planszy.
- Pilnuj swoje Centrum rozpoznania i staraj się go nie stracić. Dzięki niemu będziesz obłędnie mobilny, sprawiając znaczne problemy wolniejszym armiom. Umieść Centrum w bezpiecznym miejscu, daleko od wrogich żołnierzy lub przesuwaj żetonem Ruchu.
- Skoper częściej ci się przyda do „wyłączania” modułów przeciwnika niż do wykorzystywania ich. Niemniej, nie rezygnuj z możliwości czerpania bonusów z cudzych modułów, jeśli nadarzy się ku temu okazja. Zwłaszcza, kiedy ten moduł wspomógłby siłę ataku twoich żołnierzy.
- Niekiedy bardzo opłacalną strategią będzie dla ciebie zadanie w pojedynczej bitwie potężnych obrażeń Sztabowi przeciwnika, a następnie permanentna ucieczka przed jego atakami, w celu zachowania przewagi. Z tego samego powodu nie przepuszczaj okazji do masakrujących ataków – zdobyta w ten sposób przewaga przyda ci się, jeżeli potem będziesz miał złą passę.
- Bądź cierpliwy. W trakcie starcia będziesz często dostawał w kość i bywał zmuszony do odwrotu i to nie raz, ale dzięki zdolności Sztabu Posterunku, jak przypuścisz jeden mocny atak na przeciwnika, to los się może odmienić. Możesz przegrywać przez cztery bitwy i dostawać po dwóch ranach, ale tobie wystarcza jedna okazja, aby zadać aż 10 obrażeń. Musisz czekać na lepsze okazje do walki i stale przesuwać Sztab, jeśli grozi ci atak.
- Jeśli przeciwnik bunkruje swój Sztab, rozważ, czy nie będzie opłacało się tobie umieścić swój Sztab w jego sąsiedztwie, a następnie ostrzeliwać go zza własnego Sztabu.
- Zwiadowcy bardzo przydają się Posterunkowi. Zwiększenie inicjatywy żołnierzom zwiększa twoje szanse na wyeliminowanie wytrzymałych jednostek przeciwnika, zanim te zdążą zaatakować twój Sztab – a być może zdołają również zaatakować Sztab przeciwnika. Podobnie można wykorzystać Dywersanta. Doczepiając Zwiadowców, zwróć uwagę, w których segmentach inicjatywy będą atakowali żołnierze – może się zdarzyć, że np. Likwidator, który atakuje równocześnie z Komandosem, będzie wraz z nim torował sobie drogę, zamiast strzelać wyłącznie w Sztab.
- To dobrze, jeśli masz dużo jednostek wokół Sztabu, ale z drugiej strony, to ogranicza jego możliwość ruchu. Rozważ, kiedy warto całkiem się zastawić, a kiedy nie (np. czy jest spora szansa, że wróg dociągnie sieciarza) – a jeśli tak, to z której strony zrobić wylot do ewentualnej ucieczki. Zawsze możesz wokół Sztabu ustawić mobilne jednostki, które odsuną się od Sztabu, jeśli ten musiałby gdzieś uciec.
- 11 z 12 twoich żołnierzy atakuje tylko w jednym kierunku, dlatego ruch Sztabu przeciwnika może zepsuć twoje plany. Rozważywszy, jakie żetony mu zostały, rozstaw swoje jednostki aby mogły atakować w różne miejsca lub trzymaj żeton Ruchu na ręce, aby skorygować ustawienie swoich żołnierzy.
Ogólne rady jak pokonać Posterunek:
- Usuwaj żołnierzy Posterunku kiedy się da. Nie ma ich zbyt wielu, dlatego ta strategia może na dłuższą metę być bardzo opłacalna.
- Jak najszybciej pozbądź się Pancerza wspomaganego. Pożądane również jest pozbycie się Oficera i Centrum rozpoznania.
- Jeśli między twoim Sztabem a Sztabem Posterunku znajdują się wolne pola, zadbaj o to, aby znalazł się tam twój mur ochronny.
- Niemal wszyscy żołnierze Posterunku atakują w jednym kierunku. Jeśli masz dużo jednostek ze zdolnością do ataku w wiele stron naraz, nie omieszkaj zmuszać Posterunek do rozproszenia jednostek lub wycofania się z zamiaru atakowania twojego Sztabu.
- Zasieciowanie Sztabu Posterunku jest szczególnie korzystne z dwóch powodów: po pierwsze, pozbawia Posterunek możliwości przeprowadzenia potężnego ataku, a po drugie, uniemożliwia mu ucieczkę przy pomocy żetonu Ruchu.
- Jeśli za Sztabem Posterunku jest wolne pole, z którego przeciwnik mógłby przeprowadzić ostrzał na twój Sztab, zastaw to pole swoją jednostką albo postaw swojego żołnierza, który zaatakuje jednostkę strzelającą z tamtego pola.
- Posterunek potrafi wypluć w twoją stronę mnóstwo ołowiu, ale już jeden pancerz wystarczy do zablokowania kanonady Komandosów czy CKM-u. Jeśli masz w armii jednostki z Pancerzem, kładź je w taki sposób, by liczyć się z możliwością ostrzału przez przeciwnika.
- Rozstawiaj w miarę możliwości jednostki w różnych miejscach planszy – niech tam czekają na siły Posterunku.
- Zalewaj planszę swoimi jednostkami, by ograniczyć Posterunkowi możliwości manewru – to bardzo dobry sposób na uczynienie jego siedmiu żetonów Ruchu znacznie mniej użytecznymi!
- Jeśli chcesz otoczyć Sztab Posterunku, zrób to dokładnie – ma bardzo dużo żetonów Ruchu. Wystarczy malutki wyłom i plany nie spełnią się (dotyczy zwłaszcza armii nastawionych na walkę wręcz).
- Posterunek będzie próbował ratować się z opresji dzięki żetonom Ruchu. Dzięki Odepchnięciu możesz udaremnić te próby.